Join Us On Telegram

سوله های سنگین و سبک با سقف شیب دار و قوسی

پرکاربرد ترین ساختمان فولادی پیش ساخته در سراسر جهان سوله است و در بیش از ۹۰ درصد ساخت  کارخانه‌ها، اسکلت ساختمان، انبارها، مرغداری‌ها، آشیانه‌های هواپیما، تعمیرگاه‌ها، فروشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی که با قاب‌هایی با دهانه بزرگ نیاز است استفاده می‌شود. معمولا جهت ساخت سالنهای صنعتی از مقاطع با مقطع متغیر استفاده می شود که ابعاد و وزن این مقاطع با توجه به کاربری هر واحد صنعتی تغییر می نماید. از این رو بدلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون‌ها باید از تیرورق در پروفیل‌های سوله استفاده کرد. مهترین عوامل تعیین کننده در وزن سالنهای صنعتی عبارتند از : منطقه مورد نظر جهت ساخت سوله از جهت میزان سرعت وزش باد و همچنین میزان حداکثر بارش برف، دهانه سالن ، ارتفاع ستونها و در صورت نیاز جرثقیل سقفی .

 سوله ها بنا به ابعاد دهانه ، ارتفاع و طول و تحمل بار برف و باد منطقه اشکال گوناگونی در موقع طراحی پیدا می کنند . مهمترین بحث برای اقتصادی ساختن هر سفارش ، دانستن میزان واقعی ابعاد مذکور و پیش بینی موارد مورد نیاز است . بدیهی است بهترین محاسبات هم بدون رعایت کیفیت جوشکاری ، استفاده از پیچ و مهره ها و سایر اتصالات استاندارد ، زنگ زدایی و رنگ آمیزی علمی یا کارگذاری صحیح اجزا ، فاقد کارآیی و استحکام لازم خواهند بود. لازم به توضیح است که کلیه قطعات ساخت این شرکت با استفاده از تجربه ای چندین ساله و نظارتی ثابت ، جوش اتوماتیک زیر پودری و استفاده از متریال کاملاً استاندارد که در هر زمان می تواند به رویت کارفرما برسد تولید شده و تا کنون به تائید ده ها شرکت مشاور و دستگاه نظارت رسیده است . در تصاویر زیر متداول ترین اشکال سوله درج شده که تقزیباً تمامی فضاهای مورد نیاز در پروژه های گوناگون را پوشش می دهد 


     ساخت سوله - ابداع سازه        

ساخت سوله - ابداع سازه

اجزاء سوله:

1.ستونColumn))

2.رفتر:(rafter) تیرهای اصلی عرضی  تیرهای مورب قاب های شیبدار فلزی 

3. پرلین یا لاپه ( purlin): در جهت عمود بر rafter قرار داده میشود و لاپه ها توسط میل مهار یا sagrod بهم اتصال داده می شوند.

4. استرات(strut):عموما مقاطع قوطی و به ندرت IPE که جهت اتصال قابها در راستای طولیشان استفاده میشود

5.وال پست Wall post)) :  کلاف های قائم که در طولهای مشخص برای یکپارچه عمل نمودن دیوار بکار می رود.

6.بادبند ( Brace) : برای مهار کردن قابها در جهت طولی استفاده میشود.

7.سگراد یا میل مهار ها (sagrod) : برای مهار کردن لاپه ها استفاده میگردد.

8.سینه بند :شبیه دستک میباشد  و به منظور مهار جانبی کردن رفتر در ممان های منفی بکار می رود.سینه بند جهت جلوگیری از خمش لاپه ها نیز کاربرد دارد.

9. پیچ و مهره

10.سایبان