Join Us On Telegram

اسکلت فلزی پیچ و مهره

سازه فلزی پیچ و مهره

یکی از مهم ترین اجزای سازه های فولادی که وظیفه ی انتقال نیروهای اعضا به یکدیگر و به تکیه گاه ها را بر عهده دارد، اتصالات میان  اعضا می باشد. اتصالات پیچی به دلیل سرعت بسیار بالا در اجرا و اطمینان از رفتار آن ها، از بهترین انواع اتصال در سازه های فولادی بوده که در سال های اخیر مورد توجه فراوان قرار گرفته است. 

اجرای اسکلت فلزی

انواع اتصالات پیچ و مهره ای به دو دسته اتصالات اتکایی و اتصالات اصطکاکی تقسیم می شوند.

اتصالات اتکایی

در عملکرد اتکایی، پیچ درون سوراخ صفحات اتصال قرار می گیرد و مهره بسته می شود. هنگامی که بار خارجی به پیچ وارد میشود، قطعات اتصال لغزش پیدا می کنند که در اثر آن، یک نیروی فشاری به لبه های اتصال وارد می شود که تبدیل به نیروی برشی در پیچ می گردد. در اتصالات اتكايي پس از لغزش صفحات، انتقال بارهاي وارده بر اتصال توسط تركيبي ازعمل اصطكاكي و اتكايي در پيچ و در بدنه سوراخ انجام ميگيرد که مقاومت اصطكاكي جزيي بين اعضا عموماً ناشي از محكم بستن مهره هاي پيچ ها ميباشد.

 معيار طراحي در اتصالات اتكايي مقاومت اتصال است. این اتصال تنها برای حالت بارگذاری ثقلی می باشد و در طرح لرزه ای نباید از این نوع عملکرد در اتصال استفاده نمود. در این نوع اتصال هیچ نیروی پیش تنیدگی در پیچ ایجاد نمی شود و برای اجرای این اتصال، تنها سفت کردن پیچ به وسیله ی کارگر کفایت می کند.

اتصالات اصطکاکی

هنگامی که در یک اتصال مهره پیچ پس از محکم شدن اتصال بیشتر پیچانده شود و به عبارت دیگر در پیچ نیروی پیش تنیدگی از طرف مهره پیچ بر روی ورق های اتصال وارد می شود. با اعمال نیروی پیش تنیدگی، پیچ تحت کشش قرار گرفته و با اعمال بار، بین صفحات اتصال اصطکاک به وجود می آید که باعث عدم لقی و کارکرد کامل اتصال می شود. در مواردی که قرار است هیچ گونه لغزشی تحت اثر بارهای سرویس بین ورق های اتصال رخ ندهد از اتصالات اصطکاکی استفاده می شود.

انواع پیچها نیز به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که شامل:

پیچ های معمولی:

پیچهای معمولی از فولاد نرمه با کربن کم ساخته می شوند. این پیچها در استاندارد ASTM با علامت A307 نشان داده می شوند. حد گسیختگی این گونه از پیچها حدود 4200 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.از جمله این پیچها میتوان 3.6 ،4.6 ، 4.8، 5.6  را نام برد که بر اساس استاندارد DIN آلمان، عدد اول مقاومت نهایی پیچ و عدد دوم بیانگر تنش تسلیم پیچ بر حسب کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

پیچ های پر مقاومت:

پیچهای پر مقاومت از فولاد نرمه با کربن متوسط ساخته می شوند. این پیچها در استاندارد ASTM با علامت A325 و A449 و A490 نشان داده می شوند.تنش تسلیم پیچهای A325 و A449 حدود 5600 تا 6300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است و پیچهای  A490 که از نوع آلیاژ دار می باشند تنش تسلیم حدود 8000 تا 9000  کیلوگرم بر سانتی متر مربع را دارند. بر اساس استاندارد DIN آلمان پیچ های 8.8، 10.9، 12.9 و 14.9 جزء این دسته از پیچها محسوب می شوند.

اجرای سازه فلزی

ساختمان های اسکلت فلزی به واسطه یکپارچگی، سهولت و سرعت در ساخت مورد توجه قرار می گیرند. این یکپارچگی تنها با اتصالات دقیق و درست امکان پذیر است. یک اتصال ضعیف و نا مناسب منجربه افت و خسارات اساسی در سازه های فلزی می شوند. انواع اتصالات در اسکلت فلزی  شامل اتصالات پیچ و مهره و اتصالات جوشی می شود که در جایگاه خود در انواع روش های جوش و توسط جوشکار اسکلت فلزی انجام شده و باید با تست جوش اسکلت فلزی انجام شود.

ساخت اسکلت فلزی پیچ و مهره

قبل از اجرای اسکلت فلزی پیچ و مهره معایب سازه های پیچ و مهره ای  و مزایای آن را باید مورد بررسی قرار دهید اتصالات پیچی به دلیل سرعت بسیار بالا در اجرا و اطمینان از رفتار آن ها به گونه ی مورد انتظار و شکل صنعتی مطلوب از بهترین انواع اتصال در سازه های فولادی می باشد.

ساخت سازه اسکلت فلزی و استفاده از آن مزایای زیادی دارد که شامل موارد زیر می شود

 • سرعت نصب و مونتاژ بالا 
 • امکان باز نمودن سازه ها و استفاده مجدد
 • عدم نیاز به کارگر ماهر
 • بی سرو صدا بودن هنگام نصب و اجرا 
 • محدودیت کم برای شرایط محیطی کار 
 • عدم محدودیت در اعضای اتصال 
 • بالا رفتن کیفیت ساخت
 • کمتر شدن پرت مصالح
 • عدم نیاز به فضای زیاد برای کار

ساخت سازه اسکلت فلزی پیچی با ضعف هایی نیز همراه است که شامل موارد زیر است.

 • تغییرقطر و اندازه سوراخ ها 
 • عدم رعایت فاصله مناسب پیچ ها و سوراخ ها از لبه ورق اتصال
 • دور یا نزدیکی سوراخ ها نسبت به هم
 • عدم تامین نیروی پیش تنیدگی پیچ ها 
 • نامتقارن سفت کردن پیچ های اتصال

ساخت اسکلت فلزی ساختمان

برای ساخت اسکلت فلزی اعم از جوشی و یا پیچ و مهره ای در کارخانه ساخت اسکلت فلزی نیاز به دانش، فن آوری و تجهیزات است که و هر گروهی با هر سطح فنی و دانشی توانایی راه اندازی خط تولید اسکلت فلزی را نخواهند داشت. ابتدا برای ایجاد کارخانه نیاز به سالن تولید مسقف است تا مراحل تولید در فضایی قابل کنترل انجام شود. سازه های فلزی ساختمانی اغلب پیچ و مهره ای و گاها و در قطعات کوچکتر جوشی هستند یعنی اتصال قطعات از طریق جوشکاری انجام می شود. ساخت اسکلت فلزی جوشی و یا پیچ و مهره ای با ورق و آهن آلات مرغوب و تایید شده توسط مهندس محاسب در سالن سرپوشیده کارخانه انجام می شود

سازنده اسکلت فلزی

سازه فلزی یا اسکلت فلزی در اصفهان توسط شرکت ابداع سازه جی با به کار گیری دانش، تجربه و مهارت ساخته می شود. از جمله محصولات و خدمات این شرکت ساخت اسکلت فلزی جوشی، ساخت سوله، نصب اسکلت فلزی و ساخت سازه فلزی در انواع مختلف است. اسکلت فلزی سوله و ساخت و نصب سازه فلزی سوله، پل، راه و راه آهن را در پروژه های اجرایی ابداع سازه می توانید مشاهده کنید