Join Us On Telegram
اجرای اسکلت فلزی پیچ و مهره

اجرای اسکلت فلزی پیچ و مهره

ساختمان های اسکلت فلزی به واسطه یکپارچگی، سهولت و سرعت در ساخت مورد توجه قرار می گیرند. این یکپارچگی تنها با اتصالات دقیق و درست امکان پذیر است. یک اتصال ضعیف و نا مناسب منجربه افت و خسارات اساسی در سازه های فلزی می شوند. انواع اتصالات در اسکلت فلزی  شامل اتصالات پیچ و مهره و اتصالات جوشی می شود که در جایگاه خود در انواع روش های جوش و توسط جوشکار اسکلت فلزی انجام شده و باید با تست جوش اسکلت فلزی انجام شود.

قبل از اجرای اسکلت فلزی پیچ و مهره معایب سازه های پیچ و مهره ای  و مزایای آن را باید مورد بررسی قرار دهید اتصالات پیچی به دلیل سرعت بسیار بالا در اجرا و اطمینان از رفتار آن ها به گونه ی مورد انتظار و شکل صنعتی مطلوب از بهترین انواع اتصال در سازه های فولادی می باشد.

پیچ (Bolt) چیست؟

در واقع استوانه ای است با شیارهای مارپیچ که طراحی شیار پیچ ها برای بریدن مواد نرم تر و سخت تر متفاوت است، شیارها اغلب به صورت مثلث، مربع، ذوزنقه و نیم دایره روی سطح جانبی بدنه ایجاد می شود. برای شناخت پیچ ها باید به قطر پیچ، طول پیچ، نوع کله پیچ، نوع دنده وگام پیچ فاصله قله دو نخ رزوه کنار هم و... توجه شود.

مهره (Nut )چیست؟

مهره جسمی حلقه‌ای شکل، گرد یا چند ضلعی است که داخل سوراخش رزوه شده است. رزوه و شیار مهره‌ها با رزوه و شیار پیچ‌ها باید دارای تناسب خاص برای چرخش صحیح پیچ درون مهره باشد که معمولاً از جنس فولاد، آهن یا دیگر فلزات هستند اما برای پیچ‌های پلاستیکی باید از پیچ های پلاستیکی استفاده شود.

لچکی در اسکلت فلزی چیست؟

لچکی در ساختمان اسکلت فلزی جزو قطعات اتصال است. زمانی که برای اتصال ستون به صفحه و یا پل به ستون، در محل اتصال بار پل زیاد باشد و نبشی قادر به تحمل آن نباشد، میتوان قطعات کوچکی از ورق آهن را به شکل مثلث برید و آن را بین دو بال نبشی جوش داد تا از خم شدن نبشی جلوگیری کند. دو بال لچکی هم اندازه بال داخلی نبشی با ضخامت 10 الی 12 میلی می‌باشد.

قیمت اسکلت فلزی پیچ و مهره

قیمت اسکلت فلزی پیچ و مهره با توجه به وزن آهن آلات مصرفی در هرمترمربع تعیین می شود. قیمت ساخت اسکلت فلزی با توجه به ساخت آن در کارخانه به صورت انبوه بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.