Join Us On Telegram
سوله چیست

سوله چیست

سوله در ترجمه انگلیسی ( Niches ) و ” Industrial Shed ” به معنی سوله صنعتی. یک سازه‌ ی فلزی با سقف شیب‌دار است .

پرکاربرد ترین ساختمان فولادی پیش ساخته در سراسر جهان سوله است و در بیش از ۹۰ درصد ساخت  کارخانه‌ها، اسکلت ساختمان، انبارها، مرغداری‌ها، آشیانه‌های هواپیما، تعمیرگاه‌ها، فروشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی که با قاب‌هایی با دهانه بزرگ نیاز است استفاده می‌شود. معمولا جهت ساخت سالنهای صنعتی از مقاطع با مقطع متغیر استفاده می شود که ابعاد و وزن این مقاطع با توجه به کاربری هر واحد صنعتی تغییر می نماید. از این رو بدلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون‌ها باید از تیرورق در پروفیل‌های سوله استفاده کرد. مهترین عوامل تعیین کننده در وزن سالنهای صنعتی عبارتند از : منطقه مورد نظر جهت ساخت سوله از جهت میزان سرعت وزش باد و همچنین میزان حداکثر بارش برف، دهانه سالن ، ارتفاع ستونها و در صورت نیاز جرثقیل سقفی .

 سوله ها بنا به ابعاد دهانه ، ارتفاع و طول و تحمل بار برف و باد منطقه اشکال گوناگونی در موقع طراحی پیدا می کنند . مهمترین بحث برای اقتصادی ساختن هر سفارش ، دانستن میزان واقعی ابعاد مذکور و پیش بینی موارد مورد نیاز است . بدیهی است بهترین محاسبات هم بدون رعایت کیفیت جوشکاری ، استفاده از پیچ و مهره ها و سایر اتصالات استاندارد ، زنگ زدایی و رنگ آمیزی علمی یا کارگذاری صحیح اجزا ، فاقد کارآیی و استحکام لازم خواهند بود. لازم به توضیح است که کلیه قطعات ساخت این شرکت با استفاده از تجربه ای چندین ساله و نظارتی ثابت ، جوش اتوماتیک زیر پودری و استفاده از متریال کاملاً استاندارد که در هر زمان می تواند به رویت کارفرما برسد تولید شده و تا کنون به تائید ده ها شرکت مشاور و دستگاه نظارت رسیده است . در تصاویر زیر متداول ترین اشکال سوله درج شده که تقزیباً تمامی فضاهای مورد نیاز در پروژه های گوناگون را پوشش می دهد.

 سوله - ابداع سازه


سوله - ابداع سازه


سوله - ابداع سازه

اجزاء سوله:

1.ستون(Column)

2.رفتر(rafter): تیرهای اصلی عرضی – تیرهای مورب قاب های شیبدار فلزی

 1. پرلین یا لاپه ( purlin): در جهت عمود بر rafter قرار داده میشود ولاپه ها توسط میل مهار یا sagrod بهم اتصال  داده می شوند.
 2. استرات(strut):عموما مقاطع قوطی و به ندرت IPE که جهت اتصال قابها در راستای طولیشان استفاده میشود.

5.وال پست (Wall post):  کلاف های قائم که در طولهای مشخص برای یکپارچه عمل نمودن دیوار بکار می رود.

6.بادبند (Brace): برای مهار کردن قابها در جهت طولی استفاده میشود.

7.سگراد یا میل مهار ها (sagrod): برای مهار کردن لاپه ها استفاده میگردد.

8.سینه بند :شبیه دستک میباشد  و به منظور مهار جانبی کردن رفتر در ممان های منفی بکار می رود.سینه بند جهت جلوگیری از خمش لاپه ها نیز کاربرد دارد.

 1. پیچ و مهره

10.سایبان

انواع سوله:

سوله دارای انواع گوناگون می باشد:

 1. سوله تک دهانه به صورت8
 2. سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک
 3. سوله دو دهانه
 4. سوله قوسی
 5. سوله چند ضلعی
 6. مختلط

طراحی سوله:

امر طراحی سوله کاریست تخصصی و بسیار دقیق، فاکتورهای مهمی در طراحی دخیل هستند که بی­ توجهی به آنها می­تواند هم هزینه­ی گزافی را به سازنده تحمیل کند که صرفه­ی اقتصادی را زیر سوال می­برد و هم ممکن است نتیجه­ی معکوس داده و استحکام و پایداری سازه را تضعیف نماید. برای طراحی یک سوله اطلاعات زیر مورد نیاز  است :

 • دهانه ی عرضی و طول سوله
 • تعداد قاب های طولی سوله
 • ارتفاع جانبی سوله و ارتفاع دیوار
 • ضریب منطقه‌ای،رفتار واهمیت برای سوله
 • درصد شیب سقف سوله
 • محاسبه ضریب طول موثر
 • پوشش مورد نظر سقف سوله
 • تنش مجاز خاک منطقه موردنظر و نوع زمین ساختگاه
 • بارگذاری برای بار مرده ، بار برف و بار نامتقارن
 • بارگذاری جانبی سوله شامل بار باد و زلزله
 • بارگذاری جرثقیل برای محاسبه بار دینامیکی جرثقیل
 • درز انقطاع
 • نحوه کنترل جابجایی
 • طراحی اتصالات و بیس پلیت برای سوله
 • طراحی تیر حمال جرثقیل
 • طراحی لاپه ها به کمک نرم‌افزار
 • طراحی میل مهار(sag rod )
 • ارائه طرحی با حداقل دورریز ورق

اجرای سوله:

1-مرحله تهیه نقشه های ساخت:

پس از  طراحی سازه ی مورد نظر و مشخص شدن مقاطع ستونها و رفتر ها و دیگر اجزاء سازه، گروه فنی با توجه به نقشه های اولیه شروع به طراحی نقشه های ساخت (SHOP DRAWING می نماید، نقشه های shop شامل تمامی جزئیات ساخت از قبیل نوع پروفیل مقطع، زاویه ها و جزئیات برش بعلاوه جزئیات دقیق قطعات نصب می باشد. در این نقشه ها قطعات به صورت کد گذاری شده مشخص می شوند.نقشه های برش، سوراخکاری، مونتاژ و ... از مهمترین قسمتهای تولید می باشند که یک کارگاه سازه ی فلزی با توجه به این نقشه ها قطعات می سازد.

2-مرحله برش کاری و سوراخکاری:

برش کاری و سوراخکاری های لازم نیز با توجه به نقشه های(SHOP DRAWING که تعداد، قطر سوراخ، فاصله بین سوراخها و فاصله سوراخ از لبه ی ورق و ... میباشد انجام میشود .

فرآیند برش با توجه به نوع ورق,ابعادو ضخامت آن به چند دسته تقسیم می شود:

برش با گیوتین (6متری و 3متری)  برش برقی  برش CNC و برش با هوا برش جان و بال ستونها و رفترها -تقویتها و لچکی ها- فلنج و کف ستونها بر پایه نقشه های ساخت برش خورده و در صورت نیاز به سوراخکاری به وسیله ی دستگاههای پانچ یا دلر رادیال یا مته های مخصوص در قطرهای مورد نظر. باتوجه به آکس و تعداد سوراخها سوراخکاری می شوند. دقت در برش و سوراخکاری  اهمیت بسیار زیادی دارد و اشتباه در این مرحله از ساخت باعث بوجود آمدن مشکلات زیاد در مراحل بعدی و در نتیجه باعث ضرر اقتصادی در طرح میگردد.

 سوله - ابداع سازه


سوله - ابداع سازه

3- مونتاژ کاری:

جان و بال قطعاتی که در صورت نیاز سوراخکاری شده اند به این قسمت آورده میشوند و با توجه به نقشه ها مونتاژ شده و برای جوش اولیه آماده میشوند. کنترل طول قطعات، عرض بال و جان، رعایت پخها و نکاتی که در مورد جوش نفوذی باید اعمال گردد در این مرحله از اهمیت خاصی برخوردار است.

 سوله - ابداع سازه

4- تکمیل کاری:

در صورتی که قطعه ای در مرحله مونتاژ کاری به اجزاء اصلی سازه  مورد نظر متصل نشده باشد(مانند:  لچکی ها، ورقهای تقویتی ، gusset plate , و ...) در این مرحله نصب میگردد.

5- جوشکاری:

در این مرحله با توجه به نقشه های ساخت، قطعات با اتصالهای لب به لب، روی هم، گوشه­ای، سپری و... به یکدیگر جوش میشوند.

 A-جوشکاری با قوس الکتریکی :

یکی از متداول ترین روشهای اتصال قطعات جوش با قوس الکتریکی می باشد. ایجاد قوس الکتریکی عبارت است از جریان مداوم الکترون بین دو الکترود و یا الکترود و کار بوده که در نتیجه آن حرارت تولید می شود. باید توجه داشت که برای برقراری قوس الکتریک بین دو الکترود و یا کار و الکترود وجود هوا و یا یک گاز هادی ضروری است. بطوریکه در شرایط معمولی نمی توان در خلاء جوشکاری نمود.

 جوشکاری با قوس الکتریکی - ابداع سازه

 B-جوشکاری زیرپودری (SAW):

جوشکاری زیرپودری فرایندی است که طی آن از یک کلاف سیم جوش در سایزهای مختلف به عنوان الکترود مصرفی استفاده می شود. بر روی سیم جوش های مصرفی یک روکش مسی جهت انتقال جریان الکتریکی و ایجاد یک سطح صاف صیقلی به منظور بالابردن سطح تماس میان نازل جریان و سیم جوش به آن اضافه می شود. عمل محافظت از حوضچه مذاب از طریق پودرجوشی که همواره بر روی حوضچه مذاب ریخته می شود تأمین می شود. قوس الکتریکی به صورت مخفی در زیر پودر جوش قراردارد و بنابراین اشعه مادون قرمز و ماورای بنفش از قوس حاصل ساطع نمی شود. به همین دلیل به این فرایند قوس مخفی هم گفته می شود. دراین روش از یک منبع الکتریکی ولتاژ ثابت استفاده می شود.

  جوشکاری با قوس الکتریکی - ابداع سازه

6- تایید توسط مهندسین:

قبل از رنگ آمیزی، قطعات توسط مهندسین بازبینی وتائید می شود و در صورت نیاز برای سند بلاست فرستاده میشوند.

7- تمیز کاری:

در مرحله نظافت و تمیز کاری قطعات به طور کامل زنگزدایی شده و از و چربی های احتمالی و غبار جهت رنگ آمیزی پاک خواهند شد تا قطعات آماده ی رنگ آمیزی شوند.

8- رنگ کاری:

در این مرحله دو یا سه لایه رنگ بر روی ستونها و شاهتیرها و سایر اجزای فلزی زده میشود که تعداد لایه ها و نوع رنگ در مشخصات فنی ونقشه ها با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه در نظر گرفته می شود. باید توجه کرد که رنگ آمیزی با قلمو مجاز نیست و حتماً بایستی با پیسوله رنگ آمیزی صورت بگیرد .

 رنگ کاری - ابداع سازه