Join Us On Telegram
واحد تولید

واحد تولید

تولید چیست؟
تولید یا فرآوری، از اصطلاحات علم اقتصاد، به معنی تهیه کالا و خدمات مورد نیاز با استفاده از منابع و امکانات موجود است. فعالیّت تولیدی سلسله اقداماتی است که برای تبدیل منابع به کالاهای مورد نیاز صورت می‌گیرد.

مدیریت تولید:
مدیریت تولید عبارتست از فرایند برنامه‌ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل فعالیت‌های تولید در یک سازمان برای تبدیل عناصر ورودی به محصولات تمام‌شده.

مسئولیت ها و وظایف مدیر تولید:
مدیریت تولید وظیفه اداره سیستم تولید محصولات شرکت را عهده دار است.کارکردی که عهده دار تبدیل ورودی ها به خروجی ها یعنی خدمات و کالاهاست.در حقیقت در نظام تولید،ورودیها شامل مواد اولیه،نیروی انسانی،ماشین آلات،ساختمان،فناوری،پول و خروجیها شامل:کالا و خدمات(محصولات) می باشند. مدیر تولید بر عملیات روزانه تولید کارخانه نظارت داشته و عهده‌دار مسئولیت برنامه ‌ریزی تاکتیکی و راهبردی فرآورده‌های موجود و جدید می باشد. مدیران تولید مسئول برنامه های کنترل کیفیت هستند و باید کیفی بودن محصولات تولیدی در حد قابل قبول را تضمین کنند.

  مواردی که میتوان از جمله وظایف مدیر تولید دانست عبارتند از:

1- فرآیند طراحی یک محصول برنامه ریزی در مورد کمبود مواد اولیه و اختصاص آن به خط تولید
2- احداث و راه اندازی خطوط تولید
3- طرح ریزی در مورد افزایش ظرفیت تولید
4- برنامه ریزی برای جزئیات برنامه خرید مواد اولیه برای دوره بعدی تولید
5- برنامه ریزی در مورد معیارهای قابل قبول کنترل کیفی محصول
6- برنامه ریزی در مورد نگهداری و تعمیرات قطعات مهم ماشین آلات تولید
7- تصمیم گیری درباره چگونگی استفاده درست از نیروی کار و تجهیزات برای رسیدن به اهداف تولید
8- کنترل تولید محصولات مطابق با برنامه های زمانبندی و بودجه تخصیصی
9- استخدام، آموزش و ارزیابی کارگران به منظور تأمین نیروی انسانی کافی و ماهر برای بخش تولید یا کارخانه
10- تحلیل داده های مربوط به تولید به منظور بررسی میزان انطباق عملیات تولید با برنامه ریزی صورت گرفته
11- نوشتن گزارشات تولید روزانه و ارائه به مدیریت شرکت
12- نظارت بر کارگران کارخانه برای اطمینان از عمکرد و ایمنی آنها
13- ایجاد راه هایی برای تولید کارآ تر با استفاده از فناوری های روز یا فرایندهای جدید انجام کار
14- تعیین مورد نیاز بودن یا نبودن ماشین های جدید و ساعات اضافه کاری کارگران
15- رفع هر نوع مشکل تولیدی در صورت بروز

 

شرح وظایف واحد تولید:
این واحد پس از تحویل و مطالعه نقشه های اجرایی از واحد فنی و مهندسی با همكاری واحد نمونه سازی یك نمونه كامل را با رعایت تمامی مسائل فنی و كیفی تولید نموده و پس از تكمیل نمونه و رفع ابهامات به تولید انبوه می پردازد.
 
این تولیدات باید طبق زمانبندی تعیین شده از مرحله ای به مرحله دیگر با اخذ تاییدیه از واحد كنترل كیفی برای هر مرحله كنترل ابعادی، تست های جوشكاری تا رسیدن به مرحله تكمیلی محصول در مسیر تولید حركت می نماید. تمامی فرایندهای جوشكاری مطابق با
 w.p.s دریافت شده از واحد كنترل كیفی اجراء و تست می شوند و در مرحله تكمیلی نیز طبق دستور العمل های داده شده عملیات شات بلاستینگ و نقاشی اجرا می گردد. كه نهایتا پس از تایید محصول نهایی به انبار محصول جهت بارگیری و ارسال تحویل داده می شود.
مراحل تولید:


 کارگاه برشکاری
پس از تایید نقشه ها توسط کارفرما و ارائه نقشه های
 Shop Drawing و Cutting Plan توسط واحد فنی و مهندسی مجموعه ، ورق ها به قسمت برشکاری انتقال می یابند ، در این قسمت با توجه به ضخامت ، ورق ها به دو روش برش با دستگاه های اتومات گیوتین (برش سرد برای ضخامت های کمتر از 15میلی متر) و یا توسط دستگاه های CNC برش گرم (جهت ضخامتهای بالاتر) برشکاری می گردند. سپس با توجه به ضخامت قطعات اقدام به آماده سازی و پخ زنی جهت تسمه سازی نموده و در صورتی که در Shop Drawing زوایای خاصی مشخص شده باشد اقدام به زاویه زنی( برشکاری نهایی) می گردد. در این مجموعه از نرم افزارهای پیشرفته ، برای کنترل برشها و تهیه نقشه پلان برش جهت کاهش پرت متریال و کاهش هزینه ساخت استفاده می گردد که باعث ایجاد کمترین پرت مواد و همچنین بالاترین راندمان می گردد.


 کارگاه مونتاژ 
پس از برشکاری ، قطعات در اندازه های ارائه شده طبق نقشه های
 Shop Drawing ، به واحد مونتاژ ارسال گردیده و توسط دستگاه فیکسچر ،مونتاژ می گردند.


 کارگاه مونتاژ محصول نهایی
پس از مونتاژ قطعات ، بسته به
 WPS ارائه شده (فرآیند های جوش اتومات ، نیمه اتومات و یا جوش دستی) ، قطعات به قسمت های جوشکاری ارسال می گردند . پس از جوشکاری اصلی ، قطعات الحاقی به قطعه اصلی جوش شده و به واحد کنترل کیفیت ارسال می گردد.


 شات بلاستینگ
در خصوص آماده سازی محصول برای عملیات نهایی (رنگ و آستر) جهت افزایش میزان چسبندگی رنگ مورد استفاده برای بالا بردن كیفیت و عمر سازه های تولید شده، قبل از رنگ پاشی تمامی محصولات با استفاده از دستگاه شات بلاستینگ اکسید زدایی و چربی زدایی شده و با سطحی کاملا تمیز به مراحل بعدی ارسال می گردد.

  آستر زنی و رنگ پاشی

پس از تمیز کاری اولیه که شامل تمیز کردن روغن و چربی باقیمانده بر روی قطعات ، تمیز کردن گرد و خاک موجود بر روی قطعات و.... می باشد ،رنگ آمیزی ( لایه آستر، لایه میانی و لایه رویه) لایه اول آستری بر روی قطعات پاشیده شده و پس از خشک شدن ،لایه های اصلی در یک یا دو لایه با سیستم Airless مطابق استانداردهای موجود بر روی قطعه اجرا می شود و ضخامت نهایی رنگ بر روی قطعات توسط ضخامت سنج كنترل می گردد.